Zastava Bosne i Hercegovine
Intervju

Zelena ekonomija kao budućnost poslovnog razvoja




Milan Grujić

predsednik Nemačko-srpske privredne komore i generalni direktor kompanije ZF Serbia



Objavljeno: 16.09.2024.

Nemačko-srpska privredna komora beleži već dugo i možemo slobodno reći uspešno delovanje u Republici Srbiji sa 440 članova, a sada je to delovanje prošireno u okviru Saveta evropskih poslovnih udruženja i komora što je bio neposredan povod za razgovor sa g. Milanom Grujićem, predsednikom Nemačko-srpske privredne komore, sa kojim smo razgovarali i o drugim aktuelnim temama.

Koja je uloga Saveta evropskih poslovnih udruženja i komora (CEBAC) s obzirom na postojanje bilateralnih privrednih komora i poslovnih udruženja u Srbiji i da li je moguće naknadno pristupanje Savetu?


Savet evropskih poslovnih udruženja i komora ima ključnu ulogu u koordinaciji i promociji zajedničkih interesa evropskih privrednika u Srbiji. Osnivanje Saveta početak je nove ere saradnje evropskog poslovnog sektora u Srbiji, jer će definisati zajedničke interese i biti platforma za sve inicijative i aktivnosti. On omogućava sinergiju među bilateralnim privrednim komorama i poslovnim udruženjima, čime se postiže efikasnija razmena informacija i iskustava. Glavni cilj CEBAC jeste dalji razvoj i unapređenje pravnog, institucionalnog i konkurentnog poslovnog okvira za uspešno poslovanje svih kompanija koje deluju u Srbiji, kako onih sa međunarodnim, tako i sa lokalnim kapitalom. Savet će se zalagati i podsticati sprovođenje strategija za jačanje saradnje Srbije i ostalih evropskih tržišta, osnažujući time regionalnu ekonomsku stabilnost i rast.

Pristupanje Savetu je otvoreno i za druge organizacije koje dele naše vrednosti i ciljeve, što omogućava kontinuirani rast i jačanje evropskog poslovnog prisustva u Srbiji.

S obzirom na to da je Savet osnovan nedavno, u maju ove godine, da li već postoje projekcije u kojim oblastima se očekuje porast trgovinske razmene između evropskih zemalja i Republike Srbije?


Iako je Savet osnovan nedavno, već sada vidimo značajan potencijal za porast trgovinske razmene u sektorima kao što su energetika, infrastruktura, zelene tehnologije i digitalizacija. Ove oblasti su u fokusu evropskih investitora i privrednika, a Srbija ima kapacitet da postane ključni partner u tim sektorima.

Tema koja je u EU važna već godinama, a o kojoj se i u Srbiji sve više govori jeste zelena ekonomija, koje su aktivnosti komore na tom polju?


Imajući u vidu da je strateška tema Nemačko-srpske privredne komore Održivi razvoj i zelena ekonomija, Komora aktivno promoviše zelenu ekonomiju kroz različite inicijative i projekte. Početkom godine organizovali smo prvi low carbon događaj pod nazivom (Un)ready for the green future, tokom kojeg smo sproveli merenje CO2 otiska. Ovaj projekat je podstakao značajne diskusije o izazovima i mogućnostima zelene budućnosti, i u fokus stavio promociju primera dobre prakse naših kompanija članica.

Zatim projekat Young Energy Europe, koji omogućava mladim profesionalcima usavršavanje u oblasti energetske efikasnosti i optimizacije resursa, sprovodi se od ove godine i u Srbiji i u Crnoj Gori. Takođe, pokrenuli smo online platformu AHK Green Academy Serbia, u okviru koje nudimo obuke sa ciljem sticanja zelenih veština. Ove obuke su osmišljene da osnaže kompanije u njihovoj transformaciji ka zelenom poslovanju, što je od suštinskog značaja za postizanje ciljeva održivog razvoja. Komora sarađuje sa lokalnim i međunarodnim partnerima u cilju podrške implementacije zelenih tehnologija u Srbiji.

Na čelu ste kompanije ZF u Srbiji, čiji je novi objekat u Pančevu CO2 neutralan, po kom principu je građen ovaj objekat?


Objekat u Pančevu je građen prema najvišim standardima energetske efikasnosti i održivosti. Koristili smo najnovije tehnologije u oblasti obnovljivih izvora energije, uključujući solarne panele i geotermalne sisteme. Takođe, implementirali smo napredne sisteme za upravljanje energijom koji minimiziraju potrošnju i emisije CO2.

Da li privrednici iz Srbije koji se ne okrenu korišćenju obnovljivih izvora energije, a zbog važećeg pravnog okvira u Nemačkoj, mogu očekivati da izgube svoje mesto na nemačkom tržištu?


Privrednici koji ne usvoje obnovljive izvore energije rizikuju da izgube konkurentsku prednost na nemačkom tržištu. Nemačka ima stroge regulative u oblasti zaštite životne sredine i održivosti, te kompanije koje ne prate te trendove mogu biti izložene većim troškovima i smanjenoj potražnji za njihovim proizvodima i uslugama.

Druga tema o kojoj se mnogo govori jeste upotreba veštačke inteligencije u različitim poslovnim procesima, administraciji, proizvodnji, transportu... Da li postoji interesovanje kompanija članica komore da svoje poslovanje unaprede na ovaj način?


Postoji značajno interesovanje među kompanijama članicama za integraciju veštačke inteligencije u njihove poslovne procese. Mnoge od njih već istražuju mogućnosti primene AI tehnologija kako bi poboljšale efikasnost, smanjile troškove i unapredile korisničko iskustvo.

U okviru strateške teme Digitalizacija, inovacije i startapi, s ponosom ističem jednu od aktivnosti Komore - start up kick off događaj Serbian Innovation meets German Excellence , počasni govornik bila ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija. Ovaj događaj je omogućio razmenu ideja između srpskih inovativnih startapova i nemačkih kompanija koje su svesne da bez inovacija nema opstanka. Od ove godine u ponudi je i specijalna članska kategorija Startup Excitement u cilju podrške inovacijama i promocije međusobnog umrežavanja.

Kako ekonomska kriza sa kojom se Nemačka suočava i predviđeni privredni rast od 0,3% za ovu godinu utiču na investicije u Srbiju?


Investicije i interesovanje za investicije u Srbiji je u skladu sa privrednim rastom u Nemačkoj. Kompanije su trenutno izuzetno fokusirane na optimizaciju troškova i investicija u skladu sa projektovanim ekonomskim rastom. Srbija pruža atraktivne uslove za investicije, uključujući povoljan poreski režim, kvalifikovanu radnu snagu i stratešku geografsku poziciju. Očekujemo da će nemačke kompanije nastaviti da ulažu u Srbiju, posebno u sektorima koji nude dugoročni potencijal za rast.

Koje aktivnosti Nemačko-srpske privredne komore nas očekuju u narednom periodu?


U narednom periodu planiramo organizaciju nekoliko ključnih događaja, uključujući poslovne forume, tematske seminare i B2B sastanke. Fokus će biti na promociji dualnog obrazovanja, inovacija, digitalizacije i održivosti. Takođe, nastavićemo sa inicijativama za podršku malim i srednjim preduzećima kroz edukaciju i povezivanje sa potencijalnim investitorima.

O važnosti kontinuiranog praćenja propisa?


Kontinuirano praćenje propisa je od suštinske važnosti za poslovanje. Pravovremena informisanost o promenama u zakonskom okviru omogućava kompanijama da se prilagode i izbegnu potencijalne pravne rizike. Nemačko-srpska privredna komora redovno informiše svoje članice o svim relevantnim promenama i pruža podršku u tumačenju i primeni novih propisa. Nakon osnivanja u januaru 2023. godine, Pravni odbor Komore je organizovao svoj rad po radnim grupama prema oblastima koje su identifikovane kao važne za poslovanje članova Komore. Pravni odbor se tokom ove godine fokusira na radno pravo, imajući u vidu razvoj na tržištu rada i zapošljavanja sve više stranaca u Srbiji, a naročito oblast „ESG” (zaštita životne sredine, društvena odgovornost i savesno korporativno upravljanje), s obzirom da se očekuju značajna usklađivanja sa propisima Evropske unije i da je ova tema izuzetno važna za poslovanje kompanija u Srbiji.

Vaša poruka privrednicima?


Moja poruka privrednicima je da budu proaktivni, inovativni i posvećeni održivom razvoju. Ulaganje u nove tehnologije, kontinuirano obrazovanje i prilagođavanje globalnim trendovima su ključni za dugoročni uspeh. Nemačko-srpska privredna komora je tu da vas podrži na tom putu, pružajući resurse, informacije i mrežu kontakata.

Zahvaljujemo se na izdvojenom vremenu za razgovor i želimo Vam uspeh u daljem radu!